کفپوش بهتر است یا پارکت ؟ بررس ویژگی های کفپوش

پارکت های ساختمانی

کفـپوش ها در بیشتر مکان های ورزشی و همچنین برخی استخرها برای جلوگیری از سر خوردن استفاده می شوند. در برخی زمین های فوتبال کفپوش های چمن نما به کار می رود. در خودرو هم  به منظور جلوگیری از ارتعاش ، راحتی پا ، نظافت از کفپوش هایی از جنس الیاف پلی پروپیلن استفاده می‌شـود.اگر می خواهید کف خانه تان را بازسازی کنید و یا ظاهر زیبا و جدیدی به آن بدهید، پس باید انواع آن ها را به خوبی بشناسید و با توجه به شناخت تان مدل دلخواه خود را انتخاب کنید.

کفپوش و انواع مختلف آن و بررسی کاربردهایش در صنایع مختلف بستگی به نوع جنس به کار رفته در آن دارد.

 کف پوش ها بنا به جنس ماده بکار رفته می‌تواند در انواع زیر باشد:

در ساختمانهای مسکونی:

سنگ (مرمر، گرانیت و غیره)، لاستیک، پی وی سی، کاشی، چوب (پارکت)، مخمل، موکت، فرش و غیره.

در صنعت:

پشم‌شیشه، نایلون، چوب پنبه، پشم، ورقه (فلزی)، وینیفلکس و وینیل گرانیت، سیمان، بتن، رزین ، اپوکسی و غیره.

کفپوش‌ها بنا به کاربردشان به گونه‌های زیر بخش می‌شوند:

•           کفپوش حفاظتی

•           کفپوش گرمایشی

•           کفپوش متحرک

•           کفپوش پُرزدار

کفپوش های متحرک امکان کنترل دما و جریان هوای محیط را ممکن میسازد، همچنین کابلهای برق و داده‌ها توسط آن ها محافظت و نگهداری می‌شوند.

پارکتها کفپوشهایی هستند که جنس آنها از چوب طبیعی درختان می باشد  پارکت را به کف اتاق می چسبانند . پس از خشک شدن چسب، سطح روی آن را ساب و سپس لاک می زنند تا صاف و صیقلی شود.


پارکت نسبت به آب فوق العاده حساس بوده و در صورت تماس با آب،
سریعا دچار تورم می شود یا به اصطلاح باد می کند . پارکت در اثر برخورد اشیاء نوک تیز با آن آسیب دیده و خش می افتد و پس از گذشت چند سال لازم است تا سطح آن مجددا ساب خورده و لاک زده شود.

لمینت

لمینیت (laminate) که اصطلاحا به آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می گویند ، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) می باشد و مانند پارکت مستقیما از خود چوب درختان ساخته نمی شود . پارکت لمینت ها تفاوت های بسیار زیادی با پارکت های چوبی دارند ، که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1.         پارکت لمینت ها به کف اتاق چسبانده نمی شوند ، بلکه توسط شیارهایی که به آنها کلیک گفته می شود و دور تا دور لمینت ها وجود دارد ، به صورت نر و ماده در یکدیگر قفل می شوند . افزایش سطح کار ، باعث بیشتر شدن وزن لمینت های در هم قفل شده می شود و همین وزن ، یکی از عوامل نگهدارنده لمینت ها بر روی کف بدون استفاده از چسب می باشد.

2.         به علت عدم استفاده از چسب در نصب پارکت لمینت ها ، کف اتاق صدمه نمی بیند . به عنوان مثال اگر کف اتاقی سنگفرش باشد و روی آن لمینت اجرا شود، اگر بنا به دلایلی بخواهیم پس از مدتی لمینت ها را جمع کنیم ، بدون اینکه کوچکترین آسیبی به سطح سنگ زیرین وارد شود ، می توانیم این کار را انجام دهیم. بدین ترتیب پارکت لمینت ها را می توان تا چندین بار پس از نصب جمع آوری و مجددا در محلی دیگر نصب کرد.

3.         پارکت لمینت ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها پهن می شود ، پس از اجرای کامل ، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می کنند.

4.         فوم زیر پارکت لمینت ها علاوه بر عایق صدا، عایق حرارت و برودت نیز می باشد.

5.         لمینیتها نسبت به آب بسیار مقاومتر از پارکت های چوبی قدیمی هستند.

6.         لمینیتها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت های قدیمی هستند.

7.         سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار بالاست . به طور میانگین یک واحد با مساحت 100 متر مربع در یک روز الی یک روز و نیم اجرا می شود.

8.         پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می رسد ، پس از نظافت ، می توان وسایل را روی آن چید.

9.         بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ و سرامیک و … می باشد.

کفپوش پی وی سی

این نوع کفپوش به دلیل تقاضای بالا، اکثرا با طرح چوب مشابه پارکت تولید و به بازار عرضه می شود. به منظور افزایش استحکام مکانیکی و دوام معمولا لایه ای محافظ در دو نوع ساده و آجدار بر روی آن قرار می دهند.

نوع آجدار این لایه دارای برجستگی های ریز در سطح دکوراتیو آن می باشد تا از سرخوردن و جابجایی اجسام جلوگیری نماید. از دیگر طرح های کفپوش PVC می توان به انواع طرح برجسته، طرح گرانیت، موکت نما، تایل، رول، عروسکی و غیره اشاره نمود.

جنس کفپوش از پی وی سی (PVC) است با روکش هایی با طرح چوب گرانیت، تایل موکت نما، عروسکی و غیره در بازار موجود می باشد. کفپوشهای pvc در دو نوع تایل و رولی در بازار موجود هستند. ضخامت کفپوش ها معمولا 2 یا 3 میلیمتر است و برای انواع ورزشی آن تا 5 میلیمتر نیز موجود می باشد.

کفپوش ها برای نصب نیاز به کف سازی داشته و با چسب به سطح چسبانده می شوند نوع 2 میل آن برای کف اتاق خواب ها رایج تر بوده و همچنین ارزانتر و مقرون به صرفه تر می باشد. نوع 3 میل کفپوش های پی وی سی برای حال و پذیرایی و همچنین اماکن پر تردد مناسب است و قابل شستشو هستند و به راحتی تمیز می شوند.

برای اینکه بتوانید کفپوش خوبی تهیه کنید باید مزایا و معایب آنها را بدانید و با توجه به شناخت تان مدل دلخواه خود را انتخاب کنید.

با مزایا و معایب انواع کفپوش ها آشنا شوید :

امروزه انواع متفاوتی از کفپوش ها مانند سنگ، سرامیک، چوبی، موکت و… وجود دارد. نصب این کفپوش ها گاهی اوقات مشکل است. برخی از آنها هم تمیز کردن شان دردسر ساز است. برخی دوام بسیاری دارند اما نسبت به بقیه گران تر هستند. در ادامه به توضیح ویژگی های برخی از آن ها می پردازیم:

کفپوش های سرامیک

این کفپوش ها از جنس سرامیک و یا چینی هستند و قرن هاست برای محیط های داخل و بیرون خانه استفاده می شوند.

کفپوش سرامیکی

مزایا

کفپوش های سرامیک قوی، بادوام و مقاوم در برابر لکه هستند و در طرح ها و رنگ های متنوعی دیده می شوند و اگر بخشی از آن خرد شود و یا خراش بردارد، به راحتی قابل تعویض است. ازطرفی نقص های موجود در این کفپوش به راحتی دیده نمی شوند. به راحتی قابل شستشو هستند.

معایب

تمیز کردن دوغاب هایی که هنگام نصب مابین سرامیک ها می ریزند بسیار سخت است. این کفپوش بسیار سفت و سخت بوده و برای نشستن جای راحتی نیست. در عین حال اگر کالاهای شکستنی تان به روی زمین و این کفپوش بیفتند، بدون تردید می شکنند. در ضمن گران هم هستند.

کفپوش های چوبی شناور

این کفپوش ها برای مصارف خانگی نسبتا جدید هستند و از مواد ترکیبی که به کفپوش، ظاهری چوبی می دهد ساخته شده اند و به صورت لمینت هستند.

مزایا

نصب این کفپوش ها بسیار ساده است و برخی از کاشی های لمینت آن زبانه و شیار دارند و در مکان کاملا ثابت باقی می مانند. در برابر لکه مقاوم هستند و هنگام نظافت به راحتی تمیز می شوند. اگر بخشی از کفپوش صدمه ببیند، قابل تعویض است. با قیمت های ارزان می توان این کفپوش ها را خریداری کرد.

معایب

بسیار سفت و سخت هستند و از آنجایی که واقعا چوبی نیستند، نمی توان سطح آن را سمباده کشید و صیقلی کرد. با اینحال وقتی خیس اند، بسیار لغزنده می شوند. چندان بادوام هم نیست.

موکت

این کفپوش ها از پلی استر، نایلون و یا پلی پروپیلین ساخته شده اند و البته نوع طبیعی آن از جنس پشم نیز است.

مزایا

از آنجایی که در ماه های سرد، هوای گرم را در خود نگه می دارد، گزینه مناسبی است. در ضمن صداگیر هم هست. در محیط هایی که از موکت استفاده شده است، صدا کمتر منعکس می شود. نصب آن چندان سخت نیست.

معایب

خیلی راحت دچار لکه می شوند و تمیز کردن شان بسیار سخت و گاهی هزینه بر است. خرید موکت هم گاهی اوقات گران تمام می شود. اگر موکتی از جنس نامرغوب و یا ارزان قیمت ساخته شده باشد، زود پاره می شود و چنانچه بخشی از آن صدمه ببیند، مجبور می شوید کل موکت را عوض کنید و از نظر هزینه به صرفه نیست و چنانچه فقط بخش صدمه دیده را برش زده و تعویض کنید، ظاهر یکدست موکت از بین می رود.

کفپوش چوبی

این کفپوش ها، الوارهای نازک و یکدست از جنس چوب بلوط، گردو، افرا و یا گردوهای آمریکایی هستند.

کفپوش چوبی

مزایا

از دوام بسیار بالایی برخوردارند و حین استفاده از آن، می توان آنها را بارها صیقلی کرد. تمیز کردن شان بسیار راحت است. این کفپوش ها محکم و در برابر فرسودگی مقاوم هستند. چوب به دلیل ظاهرطبیعی اش به خانه جلوه ای طبیعی و زیبا می بخشد.

معایب

علاوه بر گران بودن، نصب آنها بسیار سخت است. نه تنها حرارت را در خود نگه نمی دارد، بلکه صداگیر هم نیست. چوب بنابر تغییر فصل منقبض یا منبسط می شود و این مساله موجب صدمه زدن به کفپوش می شود.

سنگ

در تولید کفپوش های سنگی از انواع سنگ ها همچون آهک، گرانیت، مرمر و تخته سنگ استفاده می شود.

کفپوش سنگی

مزایا

هرچقدر از عمرش بگذرد، ظاهرش بهتر می شود و در انواع متفاوتی در بازار وجود دارد. کفپوش های سنگی ظاهر هر مکانی را زیبا می کنند و هرگز از چشم نمی افتند. بسیار بادوام هم هستند.

معایب

نصب سخت و گران بودن از معایب کفپوش های سنگی است. برخی از انواع سنگی این کفپوش ها به راحتی دچار لکه می شوند و همچنین در صورت خیس شدن بسیار لغزنده اند. با توجه به توضیحات فوق شاید بتوانید در مورد کفپوش مورد نیاز خود بهتر تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.